1

MALİGN MEME HASTALIKLARI

MEME ANATOMİSİ

Meme “lob” ya da “meme adacıkları” olarak adlandırılan 15-20 bölümden oluşur (A). Bu loblar da çok sayıda daha küçük “lobül” lerden oluşur. Lobuller süt üretme yeteneği olan çok sayıdaki alt bölümlerle son bulurlar. Loblar ve lobüller “duktus” (B) adı verilen kanalcıklarla birbirleri ile bağlantı içindedirler. Bu bağlantılar birbirleri ile birleşerek “areola” (C) adı verilen meme başının etrafındaki koyu alana açılırlar. Lobuller, loblar ve duktuslar arasındaki alanlar da yağ dokusu (D) ile doludur. Göğüs duvarında kasları (E) ve kaburgaların (F) ön kısmında yerleşmiştir. Meme dokusu içerisinde kas yoktur.
Memede olan değişiklik ve kitleleri kadınlar genellikle korku ve panikle karşılarlar. Genellikle akla ilk gelen bu değişikliklerin kanser olduğu yönündedir. Bu durum karşısında da yapılan genellikle bireysel farklılıklar gösterir. Bazı kadınlar panik içerisinde hızla doktorlarını ararken bazıları da korkularını daha da arttırıp doktorla görüşmeyi geciktirirler.
Memenizde olan değişiklik ve kitlelerden çekinmeniz son derece doğal bir tepkidir ancak doktorla görüşmeyi geciktirmek sizi tedavi etmeyeceği gibi korkularınızı da arttıracaktır. Memedeki kitlelerin çok önemli bir kısmı kanser değildir ve sizin fark ettiğiniz kitle kanser olsa bile tamamen tedavi edilebildiği unutulmamalıdır. Sadece bir doktor memenizdeki değişikliklerin kanser olup olmadığına net karar verebilir kendi kendinize kitlenin karakterini tayin etmeye çalışmayınız